Web Analytics Made Easy -
StatCounter

SEO’ya Uygun Makale Yazımı Nasıl Olmalı ?

Reyiz

Hırslı
Yönetici
seo

Arama Motoru Optimizasyonu, bir internet sitesinin ziyaretçisini ; yani hitini ve trafiğini artırmak için günümüzde sıkça kullanılan teknik bir konsepttir. Bu teknik konsept, bir internet sitesini arama motorlarındaki aramalarda daha fazla öne çıkararak, bu sitenin yüksek meblağlarda hit kazanmasını ve belirli bir kullanıcı kitlesine sahip olmasını sağlamaktadır. İnternet dünyası görsel ve yazısal içeriklere sahip olduğu için, sitelerin de parasal anlamda ve hitsel anlamda kazanç kapısı burasıdır. Bu yüzden SEO’ya uygun içerikler yazılmasını bilmek gerekmektedir. SEO‘ya uygun bir içerik, kullanıcıya hitap yeteneği, içeriği çekici kılma kabiliyeti, okuyucunun dilinden anlama kapasitesi ve stratejik anahtar kelime kullanımının bulunduğu bir içerikten başka bir şey değildir. Anahtar kelime kullanımı teknik bir kullanım ister ve SEO’nun kalbi de burada atmaktadır. Bunların yanı sıra yazı içerisinde kelimeyle alakalı doğru link yerleşimi de önemli bir adımdır. Sayfanızdaki link çıkışlarınız, kaliteli bir şekilde yapıldığı sürece artı puan almanızı sağlayacaktır. Bu içeriğimizde, sizlere temel ve basit bir şekilde nasıl arama motoru optimizasyonuna uygun bir içerik üretilir ondan bahsedeceğiz.

Adım 1​

Kaliteli bir içerik sitesi oluşturmak istiyorsanız içeriğiniz dolgun, çekici ve bilgilendirici olmalıdır. Bunların hepsini sağlayabildiğiniz bir içerik sizin insanlar üzerinde ilgi odağı olmanızı sağlayacaktır. Bugün gördüğünüz hiti yüksek, kullanıcı kitlesi kaliteli sitelerin yaptıkları şey de budur, siz de yapabilirsiniz. Bu adımları disiplin ve kararlılıkla uygularsanız, internet dünyasının değerli ve ünlü simalarından biri olursunuz. Tabii ben yine de sizin kaliteli bir Seo danışmanlığı hizmeti almanızı isterim.

İyi yazılmış bir içerik, size daha çok ziyaretçi ve trafik kazandıracaktır. Bunun yanı sıra yazımızın girişinde belirttiğimiz üzere, link çıkışlarınız ve yazıya gömülmüş anahtar kelimenizin altında gizli olan link bağları da oldukça önemli. Anahtar içeriklerinize gömdüğünüz linkler, sizden reklam almak isteyenlerin, sitenizin özünü hangi anahtar kelimelerin oluşturduğunu görmesi için bir rehber niteliğindedir. Örnek olarak “kozmetik” anahtar kelimesini kullanıyorsanız, “Kozmetik Nedir?” şeklinde bir yazı yazdığınızda, “kozmetik” ve türevi kelimelerde link gömme tekniğini kullanmanız gerekir. Son olarak, yazınıza içeriğinizi net bir şekilde özetleyen ve ilgi çekici bir başlık bulun.

Adım 2​

İçeriğiniz için anahtar kelimelerinizin bir listesini çıkartın. Bu anahtar kelimeleriniz, sizi hem Adwords alanında hem de arama motorlarınızdaki aranma hacminizi büyütmekte yardımcı olacak temel elementleriniz. Sitenizin kodlamanızda da arama motorlarındaki hit kazanmak istediğiniz anahtar kelimelerinizi kullanmanız gerekmektedir. Temiz olarak kodlanmış bir tema, kalitesiz, warez ve virüslü bir bol içerikli bir siteden daha değerlidir, bunu unutmayın.

Anahtar kelimelerinizin sinerjisi önemlidir. Örnek olarak, kozmetik ile temizlik iyi bir ikilidir ve güzel ziyaretçi potansiyeli kazanırsınız. Bu gibi bağlantılı kelimeler ile kombo yapabilir, hitinizi ikiye katlayabilirsiniz. Hem kozmetik, hem de temizlik kelimelerinde yüksek arama oranlarına ulaşmış bir sitenin sırrı da bu ; iki kelimeyi tek bir anahtar kelime haline getirmek. Bir diğer örnek ise ” oyun ve teknoloji “. Bunlar gibi sinerji yaratabilecek anahtar kelimeler ile yola çıkın.

Sitenizin anahtar kelimeleriye işi daha burada bitmedi. Pingleme olayını bilirsiniz. Sitenizi pingletirseniz, arama motorlarına” ben buradayım ” demektir. Bu sebeple arama motorları varlığınız fark eder ve sitenize botlar yollayarak sitenizi dolaşmaya başlar, yazılarınıza bakar ve hit aldığınız kelimeleri özenle tekrar tekrar inceler. İşte buradaki amaç şu : Botların incelediği yazılarınızda botlara anahtar kelimelerinizi fark ettirmek. Bunu başardığınız takdirde, artık Google’da anahtar kelimeleriz ile yükselmeye başlar ve başarılı bir SEO işi başarmış olursunuz. Tabii ki içeriğiniz kaliteli, kelimeleri gramer olarak hata yapılmamış, düzenli bir yazı planına sahip olmalı. Link çıkışlarınızı da sakın unutmayın. Ha unutmadan da söyleyeyim eğer kurumsal bir sitenize seo yapmak istiyorsanız da Kurumsal Seo Danışmanı hizmeti alırsanız sizin için daha iyi olacağının kanısındayım.

Adım 3​

– İçeriğinizi planlayın.

– Gramer olarak yanlış bulunmasın, yazım hatalarına yer vermeyin.

– Yazınıza ilgi çekici bir başlık bulun.

– Alt başlıklarla yazınızı destekleyin ve bu başlıkların altına kısa, açıklayıcı ve bilgilendirici paragraflar yazın.

– Anahtar kelimelerinizi yazınızın giriş kısmında, doğru bir şekilde kodlamaya başlayın. İlk paragrafta anahtar kelimeleri kullanmak, SEO açısından altın bir önem taşır çünkü botlarınız ilk olarak oraya bakar. Ucunu göremediğiniz tünele ne kadar güvenebilirsiniz değil mi? Bu yüzdendir ki, Google botları anahtar kelimelerinizi gördüğü an yazınıza gerekli önemi verecektir.

– Anahtar kelimeleri çok kullanmayın. Onları yazınızın üzerine serpiştirin. SEO teknik bir iştir, özen ister. Yazınızın akışına göre anahtar kelimelerinizi bir kere kullanmak şartıyla giriş, gelişme ve sonuç kısmında 1 veya duruma göre 2-3 kere kullanın. Arama motoru optimizasyonu açısından önerilen anahtar kelime yoğunluğu %1 ila %3 arasındadır.

– Anahtar kelimelerinize ” bold ” veya italik yazı stili uygulayın ki dikkat çeksin.

Adım 4​

Link gömme meselesinden bahsettik. Arama motorlarında çıkmak istediğiniz kelimelere link gömün ki, gömdüğünüz link, o yazı hakkında bir referans olsun. Freelance seo uzmanı olarak kendinizi tanıttığınız zaman ise bu işi referans olarak gösterirsiniz.

Adım 5​

İyi bir içerik yazdığınıza rağmen bunun reklamını yapmamışsanız, içeriğiniz bir hiçtir. Unutmayın, sosyal medya çok güçlüdür ve viral etkiye sahiptir. Tüm sosyal medya mecralarında link paylaşımlarında bulunun, bütün dünya sizin yazınıza kolay bir şekilde ulaşmalı. Açık bir internet sitesi, açık bir kitle topluluğuna sahip olur. Facebook ve Twitter üzerinden yazılarınızı paylaşın ve bu yazılarınızı arkadaşlarınıza da gösterin, onlardan da yazılarınızı paylaşması için ricacı olun.
 
Üst