Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Otomobillerdeki Çekiş Sistemleri Nelerdir? Avantajları ve Dezavantajları

Reyiz

Hırslı
Yönetici
Günümüzde tasarlanmakta ve kullanılmakta olan araçlarda farklı çekiş sistemleri bulunmaktadır. Araç çekiş sistemleri denildiğinde akla gelen şey otomobillerin hangi tekerlekleri ile hareket ettiğidir. Temel mantık bu olmakla birlikte tanım olarak daha geniş şekilde açıklanabilir. Otomobillerde motor tarafından üretilen gücün, hangi alanda bulunan tekerlek sistemine aktarılacağına otomobillerin çekiş sistemleri karar vermektedir.

Aktarım organları olarak kullanılmakta olan tekerleklere diferansiyel sistemi ile birlikte aktarım yapılmakta ve araçlar hareket etmektedir. Çekiş sistemleri arasında günümüzde önden çekiş, arkadan itiş ve dört çeker sistemleri bulunmaktadır. Her bir çekiş sisteminin kendi içerisinde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

2017 WW GOLF 5 KIRMIZI

Çekiş Sistemlerinin Avantajları​


Önden çekiş sisteminin avantajı​


Önden çekiş sistemi (Front Wheel Drive, FWD) günümüz araçlarının bir çoğunda tercih edilmektedir. Arazi araçları ya da özel olarak üretilen bazı araçların dışında neredeyse bütün araçlar önden çekiş sistemine sahiptir. Bu sistem için en önemli avantaj yakıt ekonomisi sağlamasıdır. Gerçekten de önden çekiş araçlar, diğer araçlara göre daha ekonomiktir.

Arkadan itiş sisteminin avantajı​


Arkadan itiş sistemi (Rear Wheel Drive, RWD) sistemi araçların aktarma sisteminin arkadan olması sebebi ile itiş tanımı ile kullanılmaktadır. Güçlü spor otomobiller ve pick-up gibi araçlarda tercih edilmektedir. Ağırlık dağılımı konusunda diğer sistemlere göre daha iyidir. Bu sebeple de dönüş aşamalarında daha iyi sonuç vermektedir.

Dört çeker sisteminin avantajı​


Dört çeker sistemi (All Wheel Drive, AWD) tüm tekerleklerde çekiş sistemi bulundurmakta ve özellikle arazi sürüşünde etkili olmaktadır.

2016 Wolkswagen Amarok Mavi

Çekiş Sistemlerinin Dezavantajları​


Önden çekiş sisteminin dezavantajı​


Önden çekiş sistemi, araçlar özellikle virajlı yollarda büyük dezavantaja sahiptir. Hızlanma ve benzeri aşamalarda, araç önden kayma eğilimi göstermekte ve toplanması zor olmaktadır.

Arkadan itiş sisteminin dezavantajı​


Arkadan itiş sistemi çok daha fazla parça içermektedir, bu yönü ile tamir ve işlemleri daha zor olmaktadır. Ayrıca otomobilin alt kısmında güç aktarım şaftı olması ile de bu sistem için daha fazla alan gerektirmektedir. Bu araçları kullanmak ve kontrol etmek gerçekten zordur.

Dört çeker sisteminin dezavantajı​


Dört çeker araçlar ise yakıt olarak diğer araçlara göre çok daha maliyetlidir. Ayrıca normal yollarda sürekli olarak dört çeker kullanmak, araç sistemleri için yorucu olmaktadır ve bu yüzden yakıt tüketimini arttırmaktadır. Ancak arazilerde ve kaygan zeminlerde büyük bir avantaj sağlamaktadır.
 
Üst