Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Muğla Datça'da Gezilecek Yerler

Reyiz

Hırslı
Yönetici
Muğla Datça

Muğla'nın Datça ilçesine genellikle sakin bir tatil yaşamak isteyenler gelmektedir. Günübirlik turlarla denize girmek, gezmek, görmek amacıyla gelenlerin sayısı oldukça fazla. Gün sonunda romantik bir gece geçirmek isteyenler sahil kenarlarındaki lokantalara akın etmektedirler. Birçok ziyaretçi akşam yemeğinden sonra sahil kenarından yürümeyi tercih ederler. Eğlenmek isteyenler tatilcilerin bir çoğu liman çevresindeki eğlence mekanlarında tatilin tadını doyasıya çıkarırlar.

Datça'da Gezilecek Yerler​


Datça Limanı: Limandan Anfitiyatro' ya doğru gittiğinizde Datça Belediyesinin yaptırdığı muazzam Alan heykelini göreceksiniz. Heykelin az biraz ilerisinde oturup sohbet edilecek çok güzel kafeler bulunmaktadır. 1850 yıllarında Knidos'un Aslanı İngiltere'ye götürülmüştür. Datça Liman'ında ondan esinlenerek yapılan heykel özlemle limana doğru bakmaktadır. Bu kısımda Liman Başkanlığı ve Sahil Güvenlik yer almaktadır. Rıhtım boyunca balıkçı tekneleri karşı tarafta ise gezi tekneleri ve yatlar demirlenmiş vaziyette yer almaktadır. Günlük geziler yapan tekneler ve ticari yatlar oldukça fazla bulunmaktadır.

Ilıca Gölet'i: Taşlık plajının son kısımlarında Ilıca Gölet'i bulunmaktadır. Değirmen ve Datça evleri restore edilmiştir. 2016 sezonunda da değirmen evi de turistik işletme olarak hayata geçirilmiştir. Değirmen kısmı kapalı bir vaziyette durmaktadır. Değirmen vaktiyle Ilıca Gölet'inden gelen su ile çalışıyormuş. Sağ ve sol alt tarafta Ilıca Gölet'inden oldukça muazzam manzaralar görülüyor. Değirmen evinden hemen oradan akan su ise Datça'ya gelenlerin büyük ilgisini çekiyor. Tatilciler denize girdikten sonra bu suda hem doğal yollar ile mesaj yaptırıyor hem de duş alıyorlar.

Datça Kent Park: Kent park oldukça yeşillik içerisindedir. Datça'ya gidenlerin mutlaka kent parkı görmeleri gerekir. Kent park Ilıca Gölet'ine bitişiktir. Göletten gelen buz gibi hava yaz aylarında klima etkisi yaratır. Kent park içerisinde çocuklar içinde oynama alanları bulunur.

Sevgi Yolu: Hastane altı plajı ve Kumluk plajı arasındaki el sanatları çarşısındadır. Burada el sanatları sergilendiği için geceleri oldukça turistlerin ilgi odağı oluyor. Fora Apart önünde başlayan rıhtım boyunca oturma yerleri çocuk parkları bulunmaktadır. Bu yol el sanatları ile sevgi yolu arasında birleşmektedir. Çocuk parkının hemen önünde Datça Belediyesi tarafından yaptırılmış olan 3.40 metre yüksekliğindeki Balık heykeli bulunmaktadır.
 
Son düzenleme:
Üst