Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Kış ve Yaz Lastiği Arasındaki Farklar

Reyiz

Hırslı
Yönetici
Kış ve Yaz Lastiği Farkları

Otomobil sürücülerinin en çok dikkat etmesi gereken meselelerin başında doğru lastik tercihi gelmektedir. Zira otomobille yolun temasını sağlayan tek unsur lastik olduğundan dolayı, yanlış yapılacak tercihler oldukça olumsuz sonuçlar doğurabilmektedir. Bu noktada özellikle kış lastiği ve yaz lastiği farkı çok iyi bilinmelidir. Piyasada kış lastiği diye sunulmakta olan lastikler aynı zamanda dört mevsim lastiği diye de anılmaktadır.

Buna ek olarak kar lastiği dediğimiz, daha yumuşak hamurdan imal edilmiş olan, özellikle karlı ve buzlu havalarda tercih edilen farklı bir lastik tipi daha bulunmaktadır. Ancak genellikle kış lastiği denildiğinde, dört mevsim lastik tipi akla gelmektedir ki sadece kuru zeminde değil, ıslak ve karlı zeminde de iyi sonuç vermektedir.

Kış lastiği ve yaz lastiği farkı incelendiğinde yol tutuşunun yaz lastiğine göre, kış lastiğinde daha üst seviyede olmasıdır. Özellikle havaların soğumaya başladığı dönemlerde yaz lastiğinin hamuru daha sert olduğundan dolayı soğuk havalarda istenen yol tutuşunu sağlayamamaktadır.

Halbuki kış lastiği özellikle 6 derecenin altındaki hava durumlarında maksimum tutuş özelliğini sergilemektedir. Ancak havalar ısınmaya başladığında, bu sefer tam tersi bir durum ortaya çıkarak, yaz lastikleri daha iyi performans vermektedir.

yaz lastiği

Her iki lastik arasındaki yol tutuş farkını ortaya çıkaran önemli hususlardan birisi diş derinlikleridir. Kış lastiklerindeki diş derinliği özellikle karlı, çamurlu ve yağmurlu havalarda yola daha iyi tutunabilmek için daha derin seviyelerde yer almaktadır.

Yaz lastiği ise daha üstün performans sağlayabilmesi için kış lastiğine göre daha az diş derinliğine sahiptir. Bu şekilde sıcak havalarda maksimum yol tutuşu sağlanırken, aracın performansı da artırılmaktadır.

Su tahliyesinin maksimum seviyede gerçekleştirilebilmesi için kış lastiğinde daha fazla çentik sayısı ve tipi kullanılmaktadır. Kış lastiği ve yaz lastiği farkı yaz lastiklerinde performansın artırılabilmesi için, daha az çentik tercih edilmesini gerekli kılmaktadır. Ayrıca çentik derinliği araç muayenesi sırasında da kontrol eden unsurlardan birisidir.

Yaz lastiği, kış lastiğine göre viraj alma ve fren yapma kapasitesi daha yüksek olan bir yapıya sahiptir. Kış lastiği özellikle virajlarda yumuşak dokusu sebebiyle belirli dönemlerde problem oluşturabilmektedir.
 
Üst