Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Her Araç Sahibinin Bilmesi Gereken Şeyler

Reyiz

Hırslı
Yönetici
Karayollarında her yıl artan kazaların önüne geçebilmek için daha bilinçli sürücülere ihtiyaç var. Bu noktada sürücülerin bilmesi gerekenler içerisinde ilk sırada oturuş pozisyonu yer alıyor. Çünkü otomobilin içerisinde doğru pozisyonda oturulduğunda, hem görüş mesafesi artıyor, hem de ani durumlara karşı sürücünün reaksiyon gösterme ihtimali kuvvetlenmiş oluyor.

Doğru oturuş için öncelikli olarak uygun kıyafetlerin tercih edilmesi gerekiyor. Montla, kalın giysilerle kesinlikle araç sürülmemeli. Ayrıca koltukta rahat bir şekilde oturmak önemli olurken, dik pozisyon ve direksiyonu iki elle tutuş son derece önemli bir rol oynuyor.

Koltuk mesafesini ayarlarken kesinlikle ayakların pedala temas etmesi sağlanmalıdır. Elle omuz arasındaki mesafenin 30 santimetre olması en ideal konumdur. Ayrıca kazalara karşı otururken, koltuk kafalarını da ayarlamak son derece önemlidir.

araç koltukları

Sürücülerin bilmesi gerekenler arasında direksiyon ayarı da önemli bir yerde bulunmaktadır. Aslında oturuş mesafesi ile beraber, direksiyon ayarı da birlikte yapılmaktadır. Direksiyon saat 9.15 dediğimiz konumda yer almalıdır. Yani eller direksiyona yerleştirilirken, sol el saat 9, sağ el ise 3 konumuna konmalıdır.

Bu şekilde direksiyon tutuşu sağlanırken direksiyon yüksekliği de göz mesafesine ve omuz mesafesini uygun açıya getirilmektedir. Bu noktada doğru olan açı dirseğin 120 derecelik bir konuma getirilmesidir.

yağmur

Özellikle tozun ve yağışın bol olduğu yerlerde silecek suyu güvenli sürüş için son derece önemlidir. Genelde gözden kaçan silecek suyu bilhassa yağmurlu, karlı ve çamurlu havalarda hayati bir konuma yükselmektedir.

Cama bulaşacak olan çamur bir anda görüş mesafesini sıfıra indireceğinden dolayı, silecek suyu olmadığında büyük bir tehlike oluşturmaktadır. Silecek suyu ortalama olarak ayda bir kontrol edilmelidir. Ayrıca kış mevsiminde antifrizli silecek suyu kullanmak dona karşı önlem alacağından dolayı da dikkat edilmesi gereken önemli bir husustur.

motor.jpg

Bilhassa sıcak yaz günlerinde sürücülerin bilmesi gerekenler arasında arabanın harareti de yer almaktadır. Bakımlı ve yeni olan araçlarda hararet problemi çok sık yaşanmasa da zaman zaman ortaya çıkan radyatör problemlerinde, hortum eskimelerinde de arabanın harareti yükselebilmektedir.

Bu gibi durumlarda hararet yapmış olan araç, stop edilmeden rölantide çalışır vaziyette bırakılmalı ve servis çağırılmalıdır. Ayrıca kesinlikle hararet yapmış olan araçta araç su kapağı açılmamalıdır. Bununla beraber aracın lastik basıncı mutlaka uzun yolculuklardan önce kontrol edilmelidir. Araçtaki kişi sayısı ve bagajdaki yük durumu da aracın lastik basıncını etkileyen unsurlardır.
 
Üst