Web Analytics Made Easy -
StatCounter

DSG Şanzıman Nedir? Artıları ve Eksileri Nelerdir?

Reyiz

Hırslı
Yönetici
vites topuzu

Araç satın almak isteyenler için, vites seçenekleri tercihler arasında yer almaktadır. Özellikle son yıllarda otomatik vites araçlara olan talebin artması ile birlikte, her markanın bu yönde üretimleri bulunmaktadır. Volkswagen marka araç ve bu gruptan başka marka araçlardan satın almak isteyen kişilerin, otomatik vites tercihlerinde karşılarına çıkan terim DSG olmaktadır.

DSG şanzıman, Volkswagen tarafından üretilmekte olan bir otomatik vites şanzıman türüdür. DSG, temel olarak çift kavramalı şanzıman olarak tanımlanmaktadır. DSG şanzımanlar, manuel şanzımanların geliştirilmiş hali olarak da düşünülebilir. Sıralı manuel şanzımanlar üzerinde yapılan geliştirimeler sonucunda elde edilmiştir. Genelde 6 ya da 7 ileri vites olacak şekilde tasarlanmaktadır.

DSG Şanzıman

DSG tabiri, Direct Shift Gearbox terimlerinin kısaltması şeklinde uygulanmaktadır. Türkçe olarak ise, doğrudan geçişli vites kutusu olarak çevrilmektedir. DSG şanzımana sahip araçlarda, vites geçişleri çok daha hızlı ve kusursuz olarak gerçekleştirilmektedir. Bu araçlarda, vites geçişleri hissedilmeyecek kadar konforlu şekilde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca yakıt harcaması bakımından, diğer araçlara göre daha ekonomiktir. Anlık olarak hızlanma ve vites değiştirme işlemini hızlı şekilde gerçekleştirebilmektedir.

Bu avantajı ile birlikte, araçların hızlanma özellikleri diğer araçlara göre çok daha hızlı olarak yapabilmektedir. Pek çok kişi otomatik vites araçta gücü tercih ederek, yakıt tüketimini göz ardı etmektedir. Bazı DSG şanzıman araçlarda arızalar yaşanabilmektedir. Son yıllarda bu arızaların çoğu çözülmüş olmakla birlikte, önceki modellerde bu sorunlar oldukça fazlaydı.

2018 vw golf sarı

DSG şanzımana sahip olan otomatik araçların, kullanılma sistemleri diğer otomatik vites araçlar ile aynıdır. Vites seçenekleri olarak, aynı şekilde park halinde kullanılan P, geri vites için kullanılan R, sürüş halinde kullanılan D vites kodlamaları bulunmaktadır. Bununla birlikte, spor modu seçenekleri de araçların türlerine göre, sürüş modu olarak kullanılmaktadır.

Ayrıca sürüş modunda aracın vitesinin düşürülüp, arttırılmasına olanak sağlayan vites arttırma ve düşürme seçenekleri de bulunmaktadır. Bu seçenekler, manuel şekilde araç kullanmak isteyenler için konulmuştur. Bunun yanı sıra, park halinde aracın vitesinin P’ye getirilmeden önce, el freninin çekilmesi tavsiye edilmektedir.
 
Konuyu başlatan Benzer konular Forum Cevaplar Tarih
Reyiz Atmosferik ve Turbo Motor Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir? Genel Oto Bilgileri 0

Benzer konular

Üst