Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Cam Filmi Yasaklandı mı? Son Karar Ne Oldu?

Reyiz

Hırslı
Yönetici
Milyonlarca araç sahibi içerisinden, binlercesinin her gün trafiğe cam filmli araçları ile çıktığı bir dönemde yapılan düzenlemelerle birlikte, cam filmi kullanımına yasak getirilmiş ve bunun sonucu olarak, cam filmli araçlara sahip olan kişiler, bu filmleri sökmeye başlamıştı. Birkaç hafta içerisinde kullanımının tekrar serbest hale getirildiği cam film uygulamasında, son durumun ne olduğu kullanıcılar tarafından en merak edilen durumlardan biri oluyor.

Geçerli olacak kurala göre, cam filmlerin polis ekipleri tarafından tespit edilmesi halinde ciddi miktarda ceza uygulanacağı kararlaştırıldı. Bu karar, trafikteki cam filmli araca sahip olan tahmini 5 milyon kullanıcıyı ilgilendiriyor.

Yeni kuralla birlikte, cam filmlere tam manasıyla bir yasak gelmediğini belirtmek gerekiyor. Cam filmlere getirilen sınırlama doğrultusunda, kimi cam filmlerin kullanımına devam edilebilecek. Bu noktada öncelikle fabrikaların üretim aşamalarının tamamlanmasının ardından, araçların cam filmine sahip olduğu durumlarda, bu cam filmlerin çıkarılmasına gerek kalmayacak.

R43 adıyla bilinen bu cam filmi için hiçbir şekilde cam filmlerine uygulanan cezanın uygulanmayacağı belirtildi. Yine aynı düzenleme içerisinde, camın nasıl olması gerektiği de açık bir şekilde ifade edildi. Buna göre camın standart trafik koşulları içinde ortaya çıkabilecek olan yaralanma ve çeşitli kazalar karşısında, çok güçlü bir direnç göstererek, aşınmaya karşı korunaklı bir yapı sunması olacak.

cam filmi

Cam filmlerinde, özel camların haricindeki tüm ürünlerin araçlardan kaldırılması kuralını getiren düzenlemelerde, aynı zamanda cam filmi montajını gerçekleştiren kurumların onaylanmış kurumlar olması gerektiğine de dikkat ediliyor. Kontrolleri bu kurullar tarafından gerçekleştirilecek olan cam filmi montajı sırasında, kurumlar cam filmine ilişkin getirilmiş şartlara uygun şekilde müşterilerinin cam film taleplerine karşılık verebilecek.

Dış ışık yansıtma oranının, %15 üzerinde olduğu camlarda uygulanmasına yasak konulan cam filmler için, UV korumasının en az %98, cam filmi kalınlığının ise en fazla 80 μm olması gerektiği belirlendi. Bu belirlemeler ışığında araçlarda cam filmi uygulamasının yasak olmasının da önemli derecede önüne geçilmiş oldu.
 
Son düzenleme:
Üst