Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Benzinli mi, Dizel mi? Hangi Araç Tercih Edilmelidir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Reyiz

Hırslı
Yönetici
yakıt pompaları

Günümüzde vergiler sebebi ile her geçen gün, daha da artış göstermekte olan sıfır kilometre araç fiyatları göz önüne alındığında, pek çok kişi dizel mi, benzinli mi diye araçlar hakkında bilgi sahibi olmak istemektedir. Bu konuda pek çok argüman bulunmakla beraber, teknik detaylar iyi bilindiğinde, her iki aracın da kendisine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Özellikle yakıt fiyatlarındaki artış bilhassa, benzin yakıtının sürekli olarak artış göstermesi pek çok kişiyi dizel araca yönlendirmektedir. Ancak dizel araç satın alırken de, fiyatları noktasında benzinli araçlara göre 4-5 bin liralık, bazı üst modellerde 10 bin liralık fiyat farkları da ortaya çıkabilmektedir.

Bundan dolayı benzinli araba mı alsam, yoksa dizel araba mı diye, pek çok kişi kararsız kalmaktadır. Dizel araba, teknik detaylar ile beraber incelendiğinde benzinli araca göre %25 oranında daha az yakıt tüketmektedir. Bilimsel olarak ispatlanmış olan bu durum, yakıt sarfiyatı noktasında dizel arabaları bir adım öne geçirmektedir.

yakıt göstergesi

Eğer dizel araç almayı düşünüyorsanız, en önemli avantajı daha az yakıt tüketmesidir. Ayrıca dizel motorlar, benzinli motorlara göre, tork gücü bakımından daha yüksek değerlere sahiptir. Özellikle SUV gibi araçlarda dizel motor kullanıldığında, daha yüksek kapasitelerde yük taşınabilmektedir. Bu sebeple pek çok iş makinesi, çekici, kamyonet gibi araç dizel motora sahiptir.

Ancak dizel motorlar, benzinli motorlara göre çok daha sesli çalışmaktadır. Dizel motorun diğer bir dezavantajı ise benzinli motora göre bakım periyotlarının daha sık yaşanmasıdır. Ayrıca dizel motorda problemler olduğunda, benzinli araba türlerine göre daha pahalı tamirat masrafları çıkartabilmektedir.

sarı yakıt pompası

Çevreci anlamda kıyaslandığında ise benzinli motor, dizel motora göre daha sağlıklı bir yakıt türüdür. Benzinli aracın en önemli avantajı, alırken dizel araca göre daha ucuz olmasıdır. Benzinli araba, devir gücünü daha fazla bünyesinde barındırırken, performans açısından da dizele göre daha iyidir.

Ancak yakıt tüketimi bakımından, dizel motorun her zaman gerisinde kalan benzinli arabanın tork gücü de düşüktür. Ayrıca ikinci el piyasa bakımından, dizel araçlar, benzinli araçlara göre daha iyi prim yapmaktadır. Görüldüğü gibi dizel araba veya benzinli araba çeşitli açılardan avantajlar bulunduğu gibi, dezavantajları da bulunmaktadır.
 
Üst