Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Atmosferik ve Turbo Motor Nedir? Arasındaki Farklar Nelerdir?

Reyiz

Hırslı
Yönetici
Türkiye’de ve Avrupa ülkelerinde farklı firmalar tarafından, değişik modellerde üretilen benzinli araçlarda, motor sistemleri için önemli klasik bir tercih olarak atmosferik motor kullanımı görülmektedir. Atmosferik sistemler; benzinli araçlarda LPG dönüşümü yapılırken yüksek bir uyum sağlarken, aynı zamanda da büyük bir tasarruf elde edilmesini sağlamaktadır.

Farklı noktalarda düşünüldüğünde atmosferik sistemler, çoğu zaman az yakan motorlar olarak düşünülse de, çoğunluğu orta derecede yakıt sarfiyatı gerçekleştirmektedir. Genel maliyetler göz önünde bulundurulduğunda daha ucuz bir araç alımı sağlanmaktadır. Bu motor yapısının kullanıldığı araçlarda, tamir işlemlerinin daha kolay olduğu fakat vergilendirme noktasında, daha yüksek masraflar ile karşılaşıldığı görülmektedir.

amerikan-kasi.jpg

Eski dönemlerde atmosferik bir şekilde tercih edilen motor kullanımına karşı olarak günümüzde turbo motor adıyla adlandırılan ve direkt olarak benzin püskürtme yöntemi ile çalışan motorlar daha çok tercih edilmektedir. Çoğu firma tarafından, yeni model araç üretimlerinde tercih edilen bu yöntem ile birlikte araçlarda LPG dönüşümü yapılmasına gerek kalmadan, yakıt tüketimi daha alt bir noktaya çekilebiliyor.

Özellikle karşılaşılan maliyetler düşünüldüğünde, turbo sistem kullanılan araçlar daha yüksek fiyatlar ile satılmakta ve bakım maliyetleri de daha yüksek olmaktadır. Fakat turbo sistemler, daha düşük hacimli araçlarda kullandığı için, bu araçlar alındığında vergi avantajı da sağlanmaktadır. Direkt püskürtmeli olarak anılan bu motorlarda, en büyük artı ise yüksek performans ve daha güçlü çalışmadır.

Beyaz BMW E46 TURBO

Araçlarda yeni bir teknolojiye bağlı olarak üretilmiş turbo motor sistemleri, atmosferik sistemde üretilmiş motorlara karşı daha avantajlı olarak görülmekte ve günümüzde birçok firma, turbo sistemlerle araç üretimi gerçekleştirmeyi tercih etmektedir.

Çoğu uzman tarafından ve araç kullanıcısı tarafından turbo sistemlerin yakıt noktasında ve performans noktasında avantaj sağlaması ön plana çıkarılırken, atmosferik sistemlerde ise yakıt sarfiyatı için LPG kullanımı, sesin giderilmesi için filtre tercih edilmesi ve modifiye yapılması ile daha etkili bir kullanım oluşturulabileceği düşünülmektedir. Motor ömrü konusunda atmosferik sistemler ön plana çıkarken, esneklik ve güç konusunda turbo sistemler ön planda görülmektedir.
 
Üst