Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Araç Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Reyiz

Hırslı
Yönetici
Hayatımızı kolaylaştırmak amacıyla özel hayatta, sosyal hayatta ya da çalışma hayatında araçlara ihtiyaç duyuyoruz. Bununla birlikte sık kullanıma bağlı olarak, araçlar kısa zamanda kirlenerek ilk günkü şık görünümünü kaybedebiliyor.

Bu durum görüntüyü bozmanın yanı sıra, aracın parçalarının kısa zamanda yıpranmasına neden olabiliyor. Düzenli bir şekilde aracınızı yıkadığınız takdirde uzun süre temiz ve bakımlı bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak yıkarken dikkatli davranmadığınız takdirde, aracınıza zarar verme ihtimaliniz var.

Üstüne su dökülen kırmızı araba

Araç yıkarken dikkat edilmesi gerekenler arasında doğru malzemelerin kullanılması ilk sırada yer alıyor. Aracın her bir kısmı için uygun tekniğin kullanılması da özen gösterilmesi gereken bir başka konu olarak karşımıza çıkıyor. Bu noktada aracın kaportasını özel temizlik malzemeleri ile yıkamanız gerektiğini söylemek mümkün.

Kaporta temizliğinde sabun ya da bulaşık deterjanı gibi malzemeler kullanmanız, aracın boyasına zarar verebileceğinden uzak durmalısınız. Temizlik için kullanılan fırça ve bezler de araç yıkanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında önemli bir yere sahip.

Sert kıllı fırçalar yerine, yumuşak sünger kullanılması daha başarılı sonuç almanızı sağlar ve aracınızı korur. Aracınızı çizecek sert malzemeler kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Aksi halde oluşacak küçük çizikler, zamanla paslanmalara yol açabilecektir.

Köpüklü yıkanan araba

Araç yıkarken dikkat edilmesi gerekenler arasında ifade edilmesi gereken bir diğer husus yıkama işleminin bölge bölge yapılmasıdır. Tüm aracı aynı anda köpükleyerek yıkamak, yıkama işleminin uzaması nedeniyle köpüğün kuruyarak, boyaya zarar vermesine neden olabilir. Aracı güneş altında yıkamak da lekelenmelere yol açtığı için tavsiye edilmiyor.

Aracı köpüklemeden önce tozdan arınması için tazyikli su kullanmalısınız. Aracı yıkamaya başlayacağınız ilk nokta tepesi olmalı ve son olarak da jantlar ve lastikler temizlenmelidir. Daha az kirli olan noktadan temizliğe başlamak, bezde ilk aşamada kir birikmesini önlemede etkilidir.

Arabayı yıkadıktan sonra kurulamazsanız lekeler kalabilir. Kurulama için doğru bez kullanmazsanız hem yorucu bir iş yapmış olursunuz, hem de lekeleri uzaklaştırmanız mümkün olmaz. Kolay sıkılabilen sentetik güderileri kurulama için kullanabilirsiniz. Aracınızın daha bakımlı olması için motor temizliği ile detaylı iç temizliği de ihmal etmeyin.
 
Üst