Web Analytics Made Easy -
StatCounter

Araç Modifiyesinde Sınırlar ve Cezalar Nelerdir?

Reyiz

Hırslı
Yönetici
Satın alınmış olan bir otomobilin görünümünü veya iç dizaynını değiştirmek mümkün fakat ülkemizde araç modifiye etmek istendiğinde yasalar tarafından bazı engellerle karşılaşabilirsiniz. Bazı modifikasyon uygulamalarında serbest çözümler yer alırken, bazıları tamamen yasak kapsamında yer alıyor. Ayrıca araçla ilgili modifiyeler motor kısmında ve güce yönelik olarak yapılmakta veya dış görünüm değiştirilmektedir. Bu sebeple modifiyede yasaklar mutlaka iyi bilinmeli, cezayı müeyyideye uğranılmamalıdır.

modifiyeli araba

Cam filmi​


Genellikle araç modifiye etme dendiğinde pek çok kişinin aklına cam filmleri gelmektedir. Otomobil cam filmi aslında güneşin zararlı olan ışınlarının süzülmesini ve araç içerisindeki konforun artırılmasını sağlıyor. 26 Nisan 2017 tarihinde yürürlüğe giren yönetmelik ile birlikte geçmişte yasak olan cam filmleri serbest oldu fakat bu noktada Avrupa Birliği onaylı olmayan ve %30’dan daha fazla güneş ışığını engelleyen cam filmleri kapsam dışında bırakıldı. Bununla beraber ön camlarda cam filmi takılması tamamen yasakken, bir miktar para cezası ödemeniz gerekiyor.

Abarth Egzoz​


Çok yüksek ses çıkaran Abarth egzoz halk arasında abartı egzoz diye anılmaktadır. Eğer Abarth egzoz kullanıyorsanız ve aracınızın ses desibeli 74’ün üstündeyse kanuna aykırı kabul edilmekte ve bir miktar para cezası yazılmaktadır.

Xenon ve Led Farlar​


Araç modu sayesinde ülkemizde en çok rağbet gören uygulamalardan birisi de Xenon veya LED farlardır. Evvelki yıllarda hafif kusurlu sayılan Xenon farlı araçlar, artık TÜVTÜRK tarafından ağır kusurlu kabul ediliyor ve muayeneden geçemiyor.

Harici ve Abartı Ses sistemleri​


Aracın bagajına yerleştirilmekte olan ses sistemleri muayenede kusur sayılmazken, çevirmelerde para cezası uygulanıyor. Aracın kaporta dediğimiz dış kısmında kullanılan çıkartmalar aslında yasak. Fabrika çıkışı arabanın orijinalinde bulunmayan bütün çıkartmalar para cezasıyla değerlendiriliyor.

Chip Tuning​


Araçların fabrika çıkışı olan motor gücünün artırılması için Chip Tuning dediğimiz modifiye uygulamasına başvuruluyor. Tamamen bir yazılım olan uygulama aracın bilgisayar sistemindeki emisyon miktarını artırarak, aracın gücünü maksimum seviye çıkartıyor. Chip Tuning uygulanmış olan araçlar muayeneden geçemezken, emisyon değerleri değiştiğinden dolayı ciddi para cezaları getiriliyor.

LPG (Tüp)​


Araçların modifikasyonu arasında yer alan LPG taktırmak ruhsata işletildiğinde serbest kabul ediliyor. Fakat bu noktada da gerekli olan bakımların yetkili firmalar tarafından yapılması gerekiyor.
 
Üst